Europa League

Λύτρωση στο τέλος για Θέλτα

Της βγήκε το λάδι αλλά τα κατάφερε. Με γκολ του Μποβί στην… εκπνοή η Θέλτα πήρε τη νίκη 2-1 κόντρα στην Κράσνονταρ στο «Μπαλαΐδος» και πηγαίνει με προβάδισμα πρόκρισης στην Ρωσία.

Φουλάρει για τους «8» του Europa η Θέλτα. Μπορεί να δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, όμως το φινάλε ήταν γλυκό για την ομάδα του Βίγκο που πήρε τη νίκη κόντρα στην Κράσνονταρ με σκορ 2-1 στο φινάλε.

Καλύτερη ήταν η ομάδα του Μπερίτσο στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ρώσοι ζορίστηκαν αρκετά όμως κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια κρατώντας το «μηδέν» στα μετόπισθεν. Ο δρόμος της πρόκρισης έμοιαζε να ανοίγει διάπλατα στο 50ο λεπτό όταν ο Βας άνοιξε το σκορ για την Θέλτα. Η χαρά κράτησε μόλις έξι λεπτά αφού απάντησε άμεσα (56’) ο Κλάεσον. Οι Ισπανοί πίεσαν όμως η εικόνα τους δεν ήταν καλή, με τους αμυντικούς της Κράσνονταρ να καθαρίζουν άνετα τις περισσότερες φορές. Τελικά, η λύση για τους παίκτες του Μπερίτσο δόθηκε στο 90’ όταν ο Μποβί με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 2-1 χαρίζοντας παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Την επόμενη Πέμπτη (16/03) ο επαναληπτικός στη Ρωσία (20.00).