Ισπανία

Λυτρωτής στο φινάλε ο Κόκε, έσωσε τη Λεβάντε

Άγνωστη λέξη και το 2019 παραμένει η... νίκη για Λεβάντε και Τζιρόνα, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 και έχασαν έδαφος στη μάχη για τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Όπως ακριβώς ολοκλήρωσαν την χρονιά, έτσι ξεκίνησαν και το νέο έτος Λεβάντε και Τζιρόνα, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη Βαλένθια και έμειναν πίσω στη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Για πέμπτο σερί ματς έμεινε χωρίς νίκη ομάδα της Καταλονίας, ενώ το τέταρτο συνεχόμενο ήταν για τη Λεβάντε.

Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο Κόκε, που έσωσε την παρτίδα και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ που πέτυχε στο 87΄.

Στο 31ο λεπτό του ματς, ο Πορτού πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και τελείωσε ιδανικά τη φάση, κάνοντας το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, με τον Μοράλες στο 49’ να κάνει το σουτ και τον Μπόνο διώχνει εντυπωσιακά. Ότι δεν πέτυχε σε αυτή τη φάση, το έκανε στο 58’ ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο μια προσωπική ενέργεια για το 1-1.

Οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν στο 69ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Ποστίγκο για τη Λεβάντε, με τους Καταλανούς να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημα και τον Γκαρσία να βάζει εκ νέου μπροστά την ομάδα, κάνοντας στο 72’ το 2-1.

Την παρτίδα έσωσε στο φινάλε για την ομάδα της Βαλένθια ο Κόκε, που μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, μπήκε στη φάση και με κοντινή προβολή από τη μικρή περιοχή διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν το τέλος το τελικό 2-2.