Γενικά

Μάριμπορ στη «ρωσική ρουλέτα»

Στη Μάριμπορ κατέληξε το Κύπελλο Σλοβενίας τη φετινή περίοδο, αφού η τελευταία νίκησε με 7-6 στα πέναλτι την Τσέλιε στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Μάριμπορ νίκησε με 7-6 στα πέναλτι (κ.α. 1,1 παρ. 2-2) την Τσέλιε στον τελικό του σλοβενικού Κυπέλλου που διεξήχθη την Τετάρτη στο Κόπερ και κατέκτησε το φετινό τρόπαιο, το οποίοι ήταν το ένατό της στο θεσμό και ο 26ος εγχώριος τίτλος συνολικά για το σύλλογο, που έφτασε, έτσι, στην κατάκτηση του νταμπλ και θα αγωνιστεί την επόμενη περίοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάριμπορ προηγήθηκε με τον Κάμπα στο 7’, για να ισοφαρίσει ο Πόντλογκαρ στο 18’. Στα επόμενα λεπτά, δεν κατάφερε καμία ομάδα να σκοράρει και στο έξτρα ημίωρο ο Βρσιτς έκανε το 1-2 στο 108’, όμως στο 111΄ο Πόντλογκαρ ισοφάρισε και πήγε το ματς στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Μάριμπορ φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στις δυο τελευταίες εκτελέσεις.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης