Αγγλία

Ματσάρα και… έμφραγμα για Λίβερπουλ (video)

Συγκλονιστικό φινάλε στο «Άνφιλντ». Αν και η Λίβερπουλ προηγήθηκε δις κόντρα στην Τότεναμ με τον τρομερό Σαλάχ, ο Κέιν -με το δεύτερο του πέναλτι- στο 94' έδωσε τον βαθμό στους Λονδρέζους (2-2).

Παιχνίδι ακατάλληλο για… καρδιακούς στο «Άνφιλντ» (2-2).

Η Λίβερπουλ, η οποία προηγήθηκε δύο φορές στο ντέρμπι με την Τότεναμ (που μέσα σε ένα οκτάλεπτο άγγιξε την ανατροπή) χάρις τον εξαιρετικό και πάλι Σαλάχ, κρατούσε στα χέρια της νίκη που θα τις έδινε προβάδισμα για την τρίτη θέση και θα την είχε σε επαφή με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη δεύτερη θέση.

Ωστόσο, έμεινε στον… τόπο στις καθυστερήσεις (και ενώ είχε προβάδισμα από το 91’ με το πανέμορφο γκολ του Αιγύπτιου), με το πέναλτι του που εκτέλεσε ο Κέιν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Λίγο πριν ο ατσούμπαλος Φαν Ντάικ, πήγε πολύ άγαρμπα πάνω στον Λαμέλα, που έπεσε στο έδαφος εντός της περιοχής. Αρχικά, ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε κάτι, αλλά έπειτα από υπόδειξη του βοηθού, έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Άγγλος φορ στο 87’ (πέντε λεπτά μετά το 1-1 της ομάδας του) είχε σπαταλήσει την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε (ξεκινάει από αντικανονική θέση) ο ίδιος από τον Κάριους.

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή...

Ο Σαλάχ είχε δείξει από νωρίς ότι είναι σε καλό φεγγάρι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’, όταν υποδέχθηκε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον Γιορίς. Η Λίβερπουλ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, αλλά ντέρμπι της Λίβερπουλ δίχως πολλά γκολ δεν γίνεται. Και για να μην σπάσει η παράδοση, χρειάστηκε μια «ρουκέτα» του Γουανιάμα εκτός περιοχής μετά το διώξιμο του Κάριους.

Οι «reds» δεν τα παράτησαν και για την ακρίβεια ο Σαλάχ, ο οποίος στις καθυστερήσεις με τρομερή αυτοπεποίθηση, τα έβαλε με όλη σχεδόν την αντίπαλη άμυνα, τη ζάλισε και το «έσταξε». Πριν κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί, ο Κέιν διόρθωσε το... λάθος του και έδωσε σημαντικό βαθμό στους Λονδρέζους.

«Έβραζε» -και δικαιολογημένα μέχρι ενός σημείου- ο Κλοπ με τη διαιτησία μετά το τέλος της αναμέτρησης.