Πορτογαλία

Ματσάρα στην Πορτογαλία: Νίκη στις καθυστερήσεις για την Τσάβες

Νίκη 4-3 στις καθυστερήσεις για την Τσάβες σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ, το οποίο κρίθηκε μετά από ένα πέναλτι που δόθηκε χάρη στη χρήση του VAR.

Συγκλονιστικό το παιχνίδι στην Πορτογαλία που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής. Η Τσάβες πήρε τους τρεις βαθμούς με την νίκη της 4-3 απέναντι στη Γκιμαράες, αν και ποτέ δεν είχε πάρει προβάδισμα στο ματς και στο τέλος χρειάστηκε τη χρήση του VAR για να πανηγυρίσει.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Ουρτάδο (10’) και Ραφίνια (16΄). Στο 39ο λεπτό ο Τάγιο σκόραρε για τρίτη φορά, απαντώντας στο πεναλτι του Τιμπά και το γκολ του Ντάβιντσον που είχαν διαμορφωσεί το σκορ στο 3-2.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Στο 44 ο Ντάβιντσον κάνει το 3-3 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα ξεκαθάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Τιμπά να ευστοχεί στο πέναλτι στο 90+6 το οποίο είχε δοθεί με τη χρήση του VAR.