Super League 2

Με φόρα η Λαμία, στην… κατηφόρα η Καλλιθέα

Δέχτηκε το «δώρο» από τον Άρη (έμεινε στο 0-0 με τον Πανσερραϊκό) και αποσπάστηκε στο +8 από την τρίτη θέση της Football League η Λαμία, που επιβλήθηκε 3-0 του Αχαρναϊκού. Οδυνηρή ήττα για Καλλιθέα.

Σαν… άνεμος πέρασε από το Μενίδι η Λαμία στην 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. «Σκόρπισε» τον Αχαρναϊκό με 3-0 και -σε συνδυασμό με το 0-0 του Άρη στις Σέρρες- διατηρείται με άνεση στην δυάδα που οδηγεί στην Σούπερ Λίγκα, έχοντας απόσταση οκτώ βαθμών από τους κιτρινόμαυρους.

Κορυφαίος για τη Λαμία ήταν ο Καραγιάννης, ο οποίος με χατ τρικ έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της ομάδας του.
Οδυνηρή ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας δέχτηκε η Καλλιθέα με 1-0. Ο Τσιλούλης στο 21’ πέτυχε το γκολ που απομάκρυνε τους Καρδιτσιώτες από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Καλλιθέα διατηρείται σε αυτήν, τέσσερις βαθμούς μακριά από την παραμονή.

Σε αυτό συντέλεσε και η επιβλητική νίκη του Αιγινιακού επί του ΑΟ Χανιά, με 5-1. Το… ξέσπασμα παραμονής της ομάδας του Αιγινίου την ανέβασε στο +4 από την Καλλιθέα και της έδωσε μεγάλη ανάσα στη μάχη που γίνεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τεράστια νίκη με ανατροπή επί του Παναιγιαλείου πέτυχε με σκορ 4-2 η Σπάρτη. Η ομάδα του Αιγίου προηγήθηκε στο ένατο μόλις λεπτό με τον Κρητικό, όμως οι Λάκωνες το έφεραν… τούμπα μέχρι το ημίχρονο, με τον Φράγκο (37΄)και τον Αναστασάκο (42’, 44’).

Ο Ιβάνκο μείωσε στο 60’ για τον Παναιγιάλειο που έδειξε να παίρνει… θάρρος, βλέποντας τη Σπάρτη να μένει με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Γκαλίτσιου (68’) και του Μπανούση (84’). Αυτή, όμως, όχι μόνο δεν παραδόθηκε στους γηπεδούχους, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να σκοράρει για το τελικό 4-2 με τον Φράγκο.