Ισπανία

Με… καραμπόλα «έσωσε» το βαθμό στο 94’ η Ουέσκα!

Ζωντανή στο 94’ έμεινε η Ουέσκα, που ισοφάρισε σε 2-2 με ένα αρκετό τυχερό γκολ τη Βιγιαρεάλ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σε μια αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη, Ουέσκα και Βιγιαρεάλ κόλλησαν στο 2-2 στην έδρα της πρώτης, με τις δύο ομάδες να φεύγουν… χαμένες από το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι διότι προηγήθηκαν στο 44’ και σπατάλησαν μπόλικες ευκαιρίες έχοντας και αριθμητικό αβαντάζ στο τελευταίο 25λεπτο.

Χαμένη πρέπει να νιώθει και η ομάδα του Λουίς Γκαρθία, αφού κρατούσε στα χέρια της το πολύτιμο «τρίποντο» μέχρι το 92’, όταν και δέχθηκε το 2-2 με μεγάλη δόση ατυχίας κι ενώ είχε ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με δύο γκολ σε 18 λεπτά (63’-81’).

Η ομάδα της Αραγονίας συμπλήρωσε 15 αγώνες δίχως νίκη (0-5-10) και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, ενώ το «κίτρινο υποβρύχιο» παρέμεινε χωρίς νίκη σε 3ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος (0-1-2) κι ενώ έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του σε αγώνα της La Liga ο Λουίς Γκαρθία.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρά υπεροχή, ωστόσο να μην μπορούν να τη μετουσιώσουν σε κάτι καλό. Μέχρι το 44’, όταν και κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κούτσο Ερνάντες για να γράψει το 1-0.

Η Βιγιαρεάλ αφυπνίστηκε στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε με πέναλτι του Μπάκα στο 63’. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής του αγώνα καταλόγισε και τρίτο πέναλτι, δεύτερο εις βάρος των φιλοξενούμενων, δείχνοντας παράλληλα την κόκκινη κάρτα στον Μάριο.

Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Μελέρο, αλλά ο Ασένχο του είπε «όχι». Κι ενώ η Ουέσκα έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του ματς έχοντας και αριθμητικό αβαντάζ, ήρθε ο Μορένο να πετύχει το 1-2 κόντρα στη ροή του παιχνιδιού (81’).

Στα τελευταία λεπτά οι «αθουλγκράνας» εγκαταστάθηκαν στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως ο τερματοφύλακας του «κίτρινου υποβρυχίου» ήταν ανίκητος. Μέχρι τη φάση του 94’, όταν απέκρουσε αρχικά το δυνατό σουτ του Ερνάντες και στην επαναφορά ο Λόνγκο με κόντρα έστειλε την μπάλα στο μηρό του αντίπαλου γκολκίπερ και εν συνεχεία στα δίχτυα της εστία των φιλοξενούμενων για να ισοφαρίσει σε 2-2, το οποίο αφήνει πικρή γεύση και στις δύο ομάδες.