Κύπρος

Με σπασμένα τα φρένα ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το διπλό μέσα στην έδρα της Ανόρθωσης με 2-1 στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά και αήττητος για 11 σερί ματς.

Κάποιος να τον σταματήσει! Ο ΑΠΟΕΛ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ανόρθωσης με 2-1, στο μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής, παρέμεινε στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος αλλά και αήττητος για 11 σερί ματς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών σε ένα οκτάλεπτο. Συγκεκριμένα, ο Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ στο 24' και στο 32' ο Σωτηρίου έκανε το 2-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση μπήκε με σκοπό να πιέσει, να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα και να ξαναμπεί στο ματς. Το κατάφερε, μάλιστα, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Εντλοβού, ωστόσο παρότι είχε μεγάλο χρονικό διάστημα μπροστά της δεν κατάφερε να φτάσει ούτε στην ισοφάριση.