Σκωτία

Με τεσσάρα στην κορυφή…

Έστω και αν αντιμετώπισε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο η Σέλτικ επικράτησε 4-1 της Αμπερντίν και έπιασε την κορυφή του Σκοτσέζικου πρωταθλήματος.

Οι Καθολικοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με την Αμπερντιν για την 4η αγωνιστική και πριν το πρώτο δεκαπεντάλεπτο άνοιξαν το σκορ με τον Γκρίφιθ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Άνταμς, άλλα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Φόρεστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σέλτικ μπήκε νωχελικά αλλά προς το τέλος του αγώνα σημείωσε δύο μαζεμένα τέρματα για το τελικό 4-1, αποτέλεσμα όπου μετά τη γκέλα της Ρέιντζερς ανέβασε τους Καθολικούς στη πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αξίζει να αναφερθεί ότι η ομάδα του Μπρένταν Ροτζερς σημειώνει τέσσερα γκολ για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, μετά το 4-2 επι της Σεντ Τζόστον τη περασμένη εβδομάδα.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ξεχώρισε το σημαντικό διπλό της Χαρτς στην έδρα της Πάρτικ Θιστλ με σκορ 1-2, με την οποία σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση