Βέλγιο

Με το αριστερό Λαΐφης-Ντοσεβί

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο Βέλγιο πανηγύρισε η Μπριζ, επικρατώντας 2-1 στον τελικό του Super Cup απέναντι στην Σταντάρ Λιέγης των Λαΐφη και Ντοσεβί.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε την χρονιά η Κλαμπ Μπριζ. Η ομάδα του Πρεντόμ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στον τελικό του Super Cup, όμως γύρισε το ματς με την Σταντάρ 2-1 και σήκωσε το πρώτο τρόπαιο.

Οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τέρμα του Σαντίνι στο 39ο λεπτό. Η Μπριζ απάντησε στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου με τον Ισκουϊέρδο (51’) και σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα «τούμπαρε» την εις βάρος της κατάσταση με τον Φέρμερ (62’). Για την Σταντάρ αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Ντοσεβί, ενώ ο Κώστας Λαΐφης έμεινε στον πάγκο.