Γαλλία

Μεγάλο διπλό με υπογραφή Λακαζέτ

Η Λιόν υποχρέωσε την Τουλούζ στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με σκορ 2-1, για να πάρει την πρώτη νίκη της μετά από 27 ημέρες.

Την πρώτη της νίκη μετά τις 2 Οκτωβρίου για οποιαδήποτε διοργάνωση πέτυχε η Λιόν με πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Λακαζέτ που σημείωσε και τα δύο γκολ για τη νικήτρια Λιόν που ανέβηκε στους 16 πόντους και την 8η θέση. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την Τουλούζ.

Στο 14ο λεπτό ο Γκεζάλ ανατράπηκε από τον Ντιόπ και ο Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Λιόν για να πάρει το προβάδισμα με 1-0. Στο 26ο λεπτό όμως ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους με τον Ζουλιέν που αξιοποίησε την ασίστ από τον Τρέχο, για να φέρει το ματς στα ίσια. Η Τουλούζ κυριάρχησε στο υπόλοιπο πρώτο μέρος, όμως το ματς έμεινε στο 1-1 για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Τολισό κάνει ένα κλέψιμο στη μεσαία γραμμή και βγάζει μόνο τον Λακαζέτ που αφού απέφυγε και τον Λαφόντ έγραψε το 1-2 στο 52’. Στο 56’ όμως η Λιόν θα μείνει με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ραφαέλ με δεύτερη κίτρινη. Η Λιόν άντεξε πάντως για 40 λεπτά για να φύγει με το τρίποντο από το «Μουνισιπάλ» και πήρε ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.