Ιταλία

Μεσημεριανή… σούπα!

Ένα άνοστο… μεσημεριανό πρόσφεραν στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» Παλέρμο και Μπολόνια, που ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Σε ένα από τα πιο μέτρια φετινά παιχνίδια του πρωταθλήματος της Serie A, Παλέρμο και Μπολόνια ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν ικανοποιεί τους γηπεδούχους, που έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, μένοντας για έκτο παιχνίδι μακριά από τις νίκες. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, μετά την ισοπαλία με την Γιουβέντους, πήραν άλλη μια και διεύρυναν σε τέσσερα ματς το αήττητο σερί τους. Μάλιστα για τους «ροσομπλού», αυτή η ισοπαλία ήταν μόλις η πρώτη φετινή μακριά από το γήπεδό τους.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όπως φαίνεται και από την κατοχή της μπάλας (49%-51%), με τους φιλοξενούμενους να έχουν κάποιες καλές στιγμές με τους Ντέστρο και Φλοκάρι και τους γηπεδούχους να απειλούν -και αυτοί χωρίς επιτυχία- με τους Κότσεφ και Μαρέσκα.

Η Μπολόνια απείλησε με τον Ντέστρο στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’), αλλά ο Πόβασεκ απέτρεψε το 0-1. Η Παλέρμο προσπάθησε να «απαντήσει» στο 64’ με τον Βάσκες, αλλά παρότι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι φίλοι της ομάδας του. Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών, τίποτε δεν άλλαξε και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.