Ιταλία

Μια λαμπάδα στο μπόι του Ντανίλο

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ουντινέζε που κατάφερε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να... σκοτώσει τη Μπολόνια, χάρη σε μια γκολάρα του Ντανίλο (1-0)!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την Ουντινέζε. Οι Φριουλάνι κατάφεραν να πάρουν σπουδαίο τρίποντο στο φινάλε με μια γκολάρα του Ντανίλο στο 93' και να... λυγίσουν την Μπολόνια.

Η Ουντινέζε ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση αλλά κατάφερε να σπαταλήσει όσες ευκαιρίες τις παρουσιάστηκαν μέχρι το... 93'. Ο Ζαπάτα στο 24’ είδε τον Μιράντε να τον σταματάει και εννιά λεπτά μετά η κεφαλιά του ίδιου πέρασε λίγο άουτ. Στην επανάληψη, κι ενώ ο ρυθμός δεν ήταν καλός, ο Πούλγκαρ θέλησε να… δυσκολέψει την ομάδα του και με δύο χαζές κάρτες σε δέκα λεπτά άφησε την Μπολόνια με δέκα παίκτες.

Ούτε αυτό, όμως, ήταν ικανό για τους γηπεδούχους να τους… σπρώξει προς τη νίκη. Στο 79’ ο Πέριτσα έκανε ωραία ντρίμπλα και μπήκε μόνος του στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαπάτα έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Μιράντε τον σταμάτησε ξανά, δείχνοντας ότι μπορεί να κρατήσει το βαθμό μέχρι το φινάλε. Ωστόσο, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο Ντανίλο και με ένα εκπληκτικό βολ πλανέ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μιράντε, χαρίζοντας τη νίκη στην Ουντινέζε!

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Κιέβο και και Τζένοα έμειναν και αυτές στο 0-0. Το ματς είχε καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 37ο λεπτό αλλά τον Μπίρσα να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να… κλέψουν το τρίποντο στο 72’ όταν ο Νίνκοβιτς με ωραίο σουτ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι.