Ιταλία

Μίλαν, η επιστροφή… με ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή! (video)

Ανατροπή αντάξια του μεγέθους της έκανε η Μίλαν! Ενώ βρέθηκε να χάνει 3-1 από τη Σασουόλο (και ενώ είχε προηγηθεί), πέτυχε τρία γκολ σε 8 λεπτά, νίκησε 4-3 και έδειξε, επιτέλους, έτοιμη να… γυρίσει!

Η Μίλαν είναι εδώ!

Ενώ έδειχνε έτοιμη να κεράσει ξανά… φαρμάκι τους οπαδούς της, η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα «σκύλιασε», θυμήθηκε πόσο μεγάλη ομάδα είναι και έκανε μία ανατροπή αντάξιά της!

Στην απίστευτη αναμέτρηση με τη Σασουόλο, οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Μποναβεντούρα (η μπάλα κόντραρε στον Ατσέρμπι), αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ο Πολιτάνο πέρασε ΚΑΙ τον Ντοναρούμα για το 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Για να ακολουθήσει ένα ΜΥΘΙΚΟ δεύτερο ημίχρονο…

Οι φιλοξενούμενοι, με Ατσέρμπι και Πελεγκρίνι να σκοράρουν μέσα σε δύο λεπτά (54’ και 56’), έκαναν το 3-1, με το «Σαν Σίρο» να πέφτει για άλλη μία φορά σε βαριά κατάθλιψη… Μια κατάθλιψη που ξεπέρασε, και με το παραπάνω, μέσα σε οκτώ λεπτά! Με πέναλτι του Κάρλος Μπάκα στο 69’ και τέρματα των Λοκατέλι (73’) και Παλέτα (77’), οι Μιλανέζοι έφεραν «τούμπα» το ματς, πήραν τη νίκη (4-3) και «σκαρφάλωσαν» στην 3η θέση της Serie A!

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Τορίνο επικράτησε άνετα 2-1 της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο Europa League, Φιορεντίνα. Φαλκέ (15’) και Μπενάσι (60’) τα γκολ των γηπεδούχων, απλά μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαμπακάρ στο 84’.