Ιταλία

Μίλαν… στο κενό

Ούτε οι μαθηματικές ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο μπορούν να σπρώξουν τη Μίλαν στις νίκες. Οι «ροσονέρι» ηττήθηκαν, 2-1, από την Ουντινέζε στο «Φρίουλι» κι έμειναν για τρίτο σερί ματς χωρίς τρίποντο

Ακόμη μια ευκαιρία να πλησιάσει στην ζώνη της Ευρώπης πέταξε η Μίλαν. Η ομάδα του Ιντζάγκι έφυγε με άδεια χέρια από το «Φρίουλι», γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι» δεν μπόρεσαν επιστρέψουν στις καλές εμφανίσεις και οι γηπεδούχοι, παρότι αδιάφοροι βαθμολογικά φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν. Μετά από ένα κακό πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Στραματσιόνι άνοιξε το σκορ με τον Πίντσι στο 58ο λεπτό. Παρά την πίεση που ήρθε μετά το 1-0, ο Καρνέζης και οι αμυντικοί του δεν έκαναν το λάθος και χτύπησαν στο αιφνιδιασμό με τον Μπαντού να διπλασιάζει τα τέρματα της Ουντινέζε στο 74’. Η Μίλαν κατάφερε να μειώσει στο φινάλε με τον Πατσίνι (87’), όμως δεν πρόλαβε να σώσει τον βαθμό.

Έτσι, οι «ροσονέρι» έμειναν στο -7 από την ευρωπαϊκή ζώνη και θέλουν θαύμα για να καταφέρουν να προλάβουν το τρένο.