Πορτογαλία

Μήτρογλου και Σάμαρης «καθάρισαν» την Μπράγκα

Τρια γκολ πέτυχαν οι Έλληνες διεθνείς στη μεγάλη νίκη 5-1 της Μπενφίκα κόντρα στη Μπράγκα.

Όσο δύσκολο φάνταζε το παιχνίδι με την Μπράγκα πριν τη σέντρα του, τόσο εύκολο –τελικά- ήταν. Τόσο εύκολο το έκαναν οι Έλληνες διεθνείς. Ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε δύο φορές και ο Ανδρέας Σάμαρης άλλη μια, οδηγώντας την ομάδα τους στο 5-1.

Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Η Μπενφίκα ανέβασε και άλλο την απόδοσή της με αποτέλεσμα να πετύχει άλλα δύο γκολ. Στο 37ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα του Ζόνας και στο 40ο με τον Πίτσι. Στο 72ο λεπτό ο Μήτρογλου έκανε το 4-0, και ο Σάμαρης ο οποίος είχε περάσει στο ματς νωρίτερα στο 75’ έκανε το 5-0.

Η Μπράγκα μπόρεσε να μειώσει στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Σάντος.

Με τη νίκη αυτή η Μπενφίκα έφτασε στους 70 βαθμούς, πέντε περισσότερους από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αλλά και με έναν αγώνα περισσότερο.