Ιταλία

Τέζαρε τη Λάτσιο στις καθυστερήσεις η Μόντσα

Με γκολ του Τζούριτς στις καθυστερήσεις, η Μόντσα ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Λάτσιο, που έχασε τεράστια ευκαιρία για να πλησιάσει στην πεντάδα που εξασφαλίζει θέση στους ομίλους του Champions League.

Απομακρύνεται ο στόχος του Champions League για τη Λάτσιο. Οι λατσιάλι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στη Μόντσα, έμειναν στο 2-2 και έπεσαν στην 7η θέση με τρεις βαθμούς διαφορά από την 5η, Ρόμα και έναν από την Αταλάντα, έχοντας δύο αγώνες περισσότερους από την Αταλάντα.

Αυτό ήταν το πρώτο στραβοπάτημα μετά από τρεις αγωνιστικές για τη Λάτσιο, η οποία άνοιξε το σκορ στο σημερινό ματς στο 11ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε. Ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά. Η Μόντσα άρχισε να πιέζει και κατάφερε στο 75ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 1-1. Η Λάτσιο όμως αντέδρασε αρκετά γρήγορα καθώς μόλις στο 83ο λεπτό ο Βεσίνο σκόραρε για τη Λάτσιο, ένα γκολ που όμως δεν έμελλε να είναι και το νικητήριο καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζούριτς έκανε το 2-2.

Για τη Λάτσιο αγωνίστηκε βασικός ο Μανδάς, ενώ για τη Μόντσα ο Κυριακόπουλος έγινε αλλαγή στο 71ο λεπτό.