Ιταλία

Μοίρασε… εγκεφαλικά ο Ντέστρο!

Με γκολ του Ματίας Ντέστρο στα… χασομέρια, η εφτάψυχη Μπολόνια των δέκα παικτών πέρασε από την έδρα της Κιέβο (2-3) και την «καβάλησε» στη βαθμολογία!

Μοίρασε… εγκεφαλικά στη Βερόνα ο Ντέστρο!

Ο 26χρονος Ιταλός στράικερ με γκολ στις καθυστερήσεις, τέζαρε την Κιέβο και χάρισε τη νίκη στην εφτάψυχη Μπολόνια (2-3) που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες! Παράλληλα, οι «τζιαλορόσι» προσπέρασαν τους αντιπάλους τους και πλησίασαν τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Ο Ντέστρο μετά από ασίστ του Βέρντι στο 4’ άνοιξε το σκορ, με τον Ενγκλές να ισοφαρίζει στο 32’ για τους γηπεδούχους. Ο Βέρντι στο 50’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν τον Πόλι να αποβάλλεται στο 81’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι παίκτες της Μπολόνια οπισθοχώρησαν, έδωσαν μέτρα στους αντιπάλους τους και το πλήρωσαν με τον Κατσιατόρε να ισοφαρίζει στο 85’. Ο δεξιός μπακ της Κιέβο, όμως, από ήρωας έγινε μοιραίος. Γλίστρησε στο 90ο λεπτό, χάνοντας το κοντρόλ και ο Ντέστρο με πλασέ νίκησε τον Σορεντίνο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.