Γαλλία

Μονακό σαν πρωταθλήτρια!

Μην υποτιμάτε την… Πριγκίπισσα! Για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά το κάζο στη Νις, η Μονακό έκανε επίδειξη δύναμης, επικρατώντας 4-0 εκτός έδρας της τραγικής Λιλ και «πιάνοντας» την Παρί στην κορυφή!

Συνεχίζει να… κλείνει την παρένθεση της Νις η Μονακό!

Για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά το κάζο στη Νίκαια (4-0), η πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης και περνώντας με το εμφατικό 4-0 από τη Λιλ, «έπιασε», με ματς περισσότερο, την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Απέναντι στην ομώνυμη ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, ο οποίος βρίσκεται, πια (και λογικά) πολύ κοντά στην έξοδο, εκείνη του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν κατά διαστήματα, πραγματικά, καταιγιστική και πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέτυχε ένα πολύ άνετο «τρίποντο», δεύτερο συνεχόμενο, έπειτα από την εντός έδρας «τριάρα» επί του Στρασβούργου.

Σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Γιόβετιτς (24') και Γκεζάλ (30'), με τον Φαλκάο να αναλαμβάνει δράση στο δεύτερο 45λεπτο, «χτυπώντας» στο 48' και στο 73', με πέναλτι.

Νωρίτερα, η Νις γλίτωσε απίστευτη «γκέλα», ισοφαρίζοντας, τελικά, σε 2-2 την Ανζέ στο γήπεδό της και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί 2-0 στο 34'! Ο Μπαλοτέλι, με πέναλτι στο 38' και ένα αυτογκόλ του Τραορέ, στο 78', έδωσαν, έστω, τον βαθμό στους Νικαιώτες.