Ισπανία

Μόνο buzzer beater στην Πριμέρα Ντιβιζιόν! (video)

Με γκολ του πολύπειρου Ράιν Μπάμπελ στο 92' η Λα Κορούνια έκαμψε την αντίσταση της Σπόρτινγκ Χιχόν, ενώ στο 91' η Λας Πάλμας σόκαρε την Οσασούνα και απέσπασε ανέλπιστη ισοπαλία!

«Συγκινήσεις» μέχρι -κυριολεκτικά- το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή είχαμε σήμερα σε ΟΛΑ τα παιχνίδια της Πριμέρα Ντιβιζιόν!

Αφού, λοιπόν, νωρίτερα ο Μπεν Γιεντέρ χάρισε στο 92' τη νίκη στην Σεβίλλη απέναντι στην Αλαβές (2-1), το βράδυ ακολούθησαν δύο ακόμα buzzer beater που διαμόρφωσαν αποτελέσματα στα ισπανικά γήπεδα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το Ριαθόρ σηκώθηκε στο πόδι, χάρη στον Ράιαν Μπάμπελ. Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός έπιασε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και ουσιαστικά τρίποντο-ανάσα στην Λα Κορούνια, η οποία επικράτησε 2-1 της μαχητικής Σπόρτινγκ Χιχόν. Ένα σκορ δίκαιο, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, καθώς η «Ντεπόρ» ήταν εμφανώς καλύτερη, κάτι που αποδεικνύεται από τις 21 τελικές έναντι μόλις τεσσάρων...

Τη νίκη μέσα από τα χέρια της Οσασούνα «έκλεψε» η Λας Πάλμας. Αν και η πρώτη προηγήθηκε με 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, εντούτοις οι νησιώτες αρχικά μείωσαν στο 57' με τον Βιθέντε Γκόμες και τελικώς στο 91' ο Νταβίντ Γκαρθία έδωσε τη... χαριστική βολή και έγραψε το τελικό 2-2, διατηρώντας τον σύλλογο από τις Κανάριες Νήσους στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.