Europa League... πράξη τρίτη!
Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της βραδιάς η Νις του Μάριο Μπαλοτέλι θα υποδεχθεί την Λάτσιο (20:00), με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά φορμαρισμένες και να κυνηγούν το 3 στα 3 και την πρώτη θέση στον όμιλο.
Την ίδια ώρα η Άρσεναλ θα δοκιμαστεί στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με τον Αρσέν Βενγκέρ να αναμένεται να κάνει εκ νέου rotation σε ένα παιχνίδι φαινομενικά δύσκολο για τους «κανονιέρηδες».
Νίκη πάση θυσία θέλει η Έβερτον, η οποία υποδέχεται τη Λιόν και αν πάρει το τρίποντο θα «μπει» στο παιχνίδι της πρόκρισης στον 5ο όμιλο. Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου ο Απόλλων Λεμεσού θα ταξιδέψει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την «ανεβασμένη» Αταλάντα, θέλοντας να κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες έχει.
Όσον αφορά το ελληνικό ενδιαφέρον, πέραν του αγώνα της ΑΕΚ, η Μαρσέιγ του Κώστα Μήτρογλου θα υποδεχθεί την Γκιμαράες, με τον Έλληνα επιθετικό να θέλει να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, μετά το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Στράσμπουργκ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Βιγιαρεάλ-Σλάβια Πράγας (22:05)
Αστάνα-Μακάμπι Τελ Αβίβ (18:00)
2ος όμιλος
Ντιναμό Κιέβου-Γιούνγκ Μπόις (22:05)
Σκεντερμπρέου-Παρτιζάν (22:05)
3ος όμιλος
Μπράγκα-Λουντογκόρετς (22:05)
Χόφενχαιμ-Μπασακσεχίρ (22:05)
4ος όμιλος
Μίλαν-ΑΕΚ (22:05)
Αούστρια Βιέννης-Ριέκα (22:05)
5ος όμιλος
Αταλάντα-Απόλλων Λεμεσού (22:05)
Έβερτον-Αταλάντα (22:05)
6ος όμιλος
Σέριφ-Λοκομοτίβ Μόσχας (22:05)
Ζλιν-Κοπεγχάγη (22:05)
7ος όμιλος
Χάποελ Μπερ Σεβά-Στεάουα Βουκουρεστίου (20:00)
Λουγκάνο-Βικτόρια Πλζεν (20:00)
8ος όμιλος
Ερυθρός Αστέρας-Άρσεναλ (20:00)
Μπάτε Μπορίσοφ-Κολωνία (20:00)
9ος όμιλος
Κόνιασπορ-Σάλτζμπουργκ (20:00)
Μαρσέιγ-Γκιμαράες (20:00)
10ος όμιλος
Έστερσουντ-Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:00)
11ος όμιλος
Νις-Λάτσιο (20:00)
Ζούλτε Βάρεγκεμ-Φίτεσε (20:00)
12ος όμιλος
Βάρνταρ-Ρεάλ Σοσιεδάδ (20:00)
Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης-Ρόζενμποργκ (20:00)
Επιμέλεια: Μανώλης Μποτσέτος
Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.