Γερμανία

Μπάγερν… αργότερα! (video)

Της χάλασε το πάρτι! Η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε την Μπάγερν (1-1) στο κατάμεστο Allianz Arena, άντεξε μέχρι το φινάλε και ανέβαλε -προσωρινά- την απονομή του 26ου πρωταθλήματος στους Βαυαρούς

Παράταση στη στέψη για την Μπάγερν!

Η Γκλάντμπαχ την κράτησε στην ισοπαλία (1-1) μπροστά σε 75.000 οπαδούς έτοιμους να τη δουν να… γράφει ιστορία, με την κατάκτηση του τέταρτου σερί πρωταθλήματος και 26ου συνολικά.

Το κατάμεστο Allianz Arena, πάντως, δεν ήταν αρκετό για να σπρώξει στη νίκη τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, που γνώρισαν δεύτερη σερί σφαλιάρα μετά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης μεσοβδόμαδα για το Champions League.

Ο Μίλερ κατάφερε, βέβαια,να γράψει… προσωπική ιστορία, αφού άνοιξε το σκορ για τη Μπάγερν στο έκτο μόλις λεπτό του ματς, πετυχαίνοντας το 20ο φετινό του τέρμα στη Μπουντεσλίγκα, αριθμό που «πιάνει» για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Χαν, όμως, στο 72’ έφερε τα… πάνω κάτω στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και στερώντας την ευκαιρία στους Βαυαρούς να πανηγυρίσουν από σήμερα. Μάλιστα, τα «πουλάρια» με τον βαθμό αυτό ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και περιμένουν ήττα της Χέρτα από την Λεβερκούζεν για να την κρατήσουν.

Επιβλητική νίκη επί της Βόλσφμπουργκ πέτυχε η Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε 5-1 στο Signal Iduna Park και μείωσε στους πέντε από την Μπάγερν.

Μπορεί να αναζητά πλέον το… θαύμα, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, όμως έστησε και πάλι το δικό της σόου, με γκολ των Καγκάουα (7’), Ράμος (9’), Ρόις (59’), Ομπαμεγάνγκ (77’, 78’), ενώ ο Σίρλε μείωσε στο 86'.

All Goals - Borussia Dortmund 5-1 Wolfsburg... από AlmarsadPro

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα με σπουδαία ανατροπή πήρε η Άιντραχτ, που επιβλήθηκε 2-1 της Ντάρμσταντ στην έδρα της.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 12’ με τον Βράνσιτς, ενώ στο 20’ είχε χαμένο πέναλτι ο Βάγκνερ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήρθε τούμπα. Ο Χασέμπε ισοτάρισε στο 56’ και ο Ανιέρ επτά λεπτά πριν το τέλος χάρισε στην Άιντραχτ το τρίποντο που την κράτησε ζωντανή στη διεκδίκηση της παραμονής.