Ιταλία

Μπαλοτελι-σμός! (video)

Με ηγέτη τον Μπαλοτέλι -και παρόλο που έδειξε παρόμοιες αυτοκαταστροφικές τάσεις μ’ εκείνον- η Μίλαν πέρασε από το Ούντινε. Οι «ροσονέρι» πήγαν ν’ αυτοκτονήσουν, αλλά έφυγαν τελικά με το διπλό (3-2).

Με τον τρόπο του Μάριο Μπαλοτέλι -τόσο με τη θετική, όσο και με την αρνητική έννοια- συνέχισε τις νίκες η Μίλαν!

Λες κι έπρεπε στο παιχνίδι όπου πήρε μπρος ο Ιταλός επιθετικός, οι «ροσονέρι» να μιμηθούν τις αυτοκαταστροφικές του τάσεις, έκαναν τα εύκολα δύσκολα πριν φύγουν νικητές από το Ούντινε (3-2).

Διότι η γκολάρα του «Σούπερ Μάριο» στο 5’ (με φοβερή εκτέλεση φάουλ) ακολουθήθηκε από δεύτερο σοκ για την Ουντινέζε (με τον Μποναβεντούρα να πλασάρει άψογα τον Καρνέζη στο 10’). Και πριν καν βγει το ημίχρονο, ο Σαπάτα έδειξε να καθαρίζει πρόωρα το ματς (με κεφαλιά από κόρνερ).

Από ‘κει και πέρα όμως σαν να έπεσαν οι διακόπτες. Πρώτα λοιπόν ο Αγκιεμάνγκ-Μπαντού κι έπειτα ο Ζαπάτα έκαναν το παιχνίδι… μπάχαλο σε λιγότερο από δέκα λεπτά (51’-58’). Ευτυχώς όμως τα γκολ τους ήταν το μικρότερο τίμημα που πλήρωσε η Μίλαν για τη χαλάρωσή της.

Προστατεύοντας λοιπόν ως το τέλος το υπέρ τους σκορ, οι «ροσονέρι» συνέχισαν τις επιτυχίες (μετά τη δύσκολη επικράτηση επί της Παλέρμο) και διατήρησαν αναστρέψιμη τη διαφορά τους από την κορυφή.