Ισπανία

Μπαρτσελόνα και χωρίς MSN! (video)

Τι κι αν έμειναν «άσφαιροι» οι Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ; Η Μπαρτσελόνα -με το μυαλό στη Σίτι- βρήκε τον τρόπο να... ξεκλειδώσει την Γρανάδα (1-0) και να παραμείνει στο κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ούτε Μέσι, ούτε Σουάρες, ούτε Νεϊμάρ… Άλλος ήταν ο άνθρωπος που έλυσε το γόρδιο δεσμό απέναντι στην Γρανάδα και χάρισε ακόμα μια νίκη στην Μπαρτσελόνα. Ο Ραφίνια με ανάποδο ψαλιδάκι από κοντά πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης (1-0) και διατήρησε τους Καταλανούς σε τροχιά κορυφής, στο -2 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η αλήθεια είναι πως οι μπλαουγκράνα είχαν και το μυαλό τους στο παιχνίδι με τη Σίτι για το Champions League και σχεδόν... σβηστά έφτασαν στο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι άντεχαν ως το 45’, διάστημα όπου η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν έφτιαχνε και τις πολύ μεγάλες φάσεις, πέραν ουσιαστικά του δοκαριού που είχε ο «Λέο» στο 31'. Τελικώς, τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, κι αφού πρώτα ο Νεϊμάρ σημάδεψε δοκάρι, ήρθε ο Ραφίνια να… ξεκλειδώσει την άμυνα των ουραγών της La Liga και με ανάποδο ψαλιδάκι να γράψει το 0-1. Αποτέλεσμα που έμεινε ως το τέλος, με τους «μπλαουγκράνα» να παίζουν χωρίς ιδιαίτερη όρεξη κι απλώς να χάνουν 2-3 καλές ευκαιρίες για να... νοστιμίσουν τη νίκη τους.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα, ο Σουάρες παρουσίασε στο κοινό του «Καμπ Νου» το χρυσό παπούτσι, το οποίο απέκτησε πρόσφατα, χάρη στις «δολοφονικές» τάσεις που έδειξε την περσινή σεζόν.