Ισπανία

Μπαρτσελόνα κατά… κύματα (video)

Χαλαρά, αλλά όποτε γκάζωνε η Μπαρτσελόνα σημάδευε δίχτυα. Οι μπλαουγκράνα κρύβοντας κατά διαστήματα την μπάλα έφτασαν για… πλάκα στο 5-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν.

Μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Ατλέτικο (1-1), η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες καθώς ξέσπασε στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν (5-0), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Παρά την σθεναρή αντίσταση και την πολύ καλή εικόνα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα, οι «μπλαουγκράνα» καθάρισαν τη νίκη με δύο απανωτά γκολ σε καθοριστικό σημείο. Ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Ραφίνια με κοντινή κεφαλιά (32’) έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός έπεσε, αφού οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε είχαν και το μυαλό τους στο προσεχές ματς κόντρα στην Γκλάντμπαχ στην Γερμανία. Στο φινάλε και με την Σπόρτινγκ να τα έχει… παρατήσει, η Μπαρτσελόνα πάτησε ξανά το γκάζι και πέτυχε άλλα τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρώτα ο Νεϊμάρ (81’), στη συνέχεια ο Τουράν (85΄) και στο 88’ ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.