Champions League

Νίκη πρωτιάς για την Μπενφίκα!

Οι «αετοί» εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία της Ατλέτικο και με τη νίκη με 2-1 επί της Γαλατά, πάτησαν κορυφή.

Το καθήκον της έκανε η Μπενφίκα απέναντι στη Γαλατασαράι! Οι «αετοί» ήθελαν μόνο νίκη για να προσπεράσουν την Ατλέτικο Μαδρίτης και να πιάσουν την κορυφή της βαθμολογίας στον 3ο όμιλο, και τα κατάφεραν.

Στο «Ντα Λούζ», το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, δίχως να βρουν δίχτυα. Την… αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι, στο 52΄, όταν ο Ζόνας άνοιξε το σκορ για το 1-0. Οι Τούρκοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ποντόλσκι, έξι λεπτά αργότερα. Αυτό το γκολ, όμως, δεν αρκούσε…

Ο Λουϊζάο με τέρμα στο 67’ έδωσε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην Μπενφίκα. Η ομάδα της Πορτογαλίας έφτασε τους 9, έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές, δυο περισσότερους από την Ατλέτικο και πλέον πηγαίνει στην έδρα της Αστάνα για να υπερασπιστεί την πρωτιά.