Ισπανία

Με «αύρα» Γκουρουθέτα η Μπιλμπάο καθάρισε και την Αλαβές!

Με τον Γκουρουθέτα να πετυχαίνει και τα δυο γκολ, η Μπιλμπάο είχε ένα εύκολο απόγευμα στο «Σαν Μαμές» κόντρα στην Αλαβές και με το πέρας της 29ης αγωνιστικής της La Liga είναι μόνη της στην 4η θέση.

Κατάπιε και την Αλαβές στον... λάκκο των λεόντων η Μπιλμπάο! Η ομαδάρα του Βαλβέρδε έκανε φύλλο και φτερό τη Ντεπορτίβο, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουρουθέτα που σκόραρε και τα δυο τέρματα (2-0).

Στην 4η θέση πλέον η Μπιλμπάο η οποία με 29 ματς στη φετινή La Liga μετρά 56 βαθμούς πλησιάζοντας στο -5 την Μπαρτσελόνα. Παραμένει στη μέση της βαθμολογίας η Αλαβές που έχει 32 και δεν κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 31' όταν ο Νίκο Γουίλιαμς ανέτρεψε τον Ριόχα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σιμόν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αμέσως μετά η Μπιλμπάο πήρε το προβάδισμα με τον Γκουρουθέτα να αξιοποιεί την ασίστ του Νίκο για το 1-0! Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα καθάρισε από... ημίχρονο το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.