Champions League

«Μπλόκαρε» την Σπόρτινγκ η Στεάουα!

Παρά το… σφυροκόπημα του πρώτου ημιχρόνου από την Σπόρτινγκ, η Στεάουα έφυγε με το 0-0 από τη Λισαβόνα, ενόψει της ρεβάνς των δύο ομάδων στο Βουκουρέστι για τα playoffs του Champions League.

Άντεξε και ελπίζει η Στεάουα!

Η Σπόρτινγκ έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Βουκουρεστίου κατάφερε να πάρει το 0-0 μέσα στη Λισαβόνα, ενόψει της ρεβάνς για τα playoffs του Champions League. Με δέκα παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι Ρουμάνοι.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Ο χρόνος κυλούσε και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να λήγει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και μάλιστα λίγο έλειψε η Στεάουα να «κλέψει» το ματς, αλλά το πλασέ του Μοράις στο 72’ έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Ρουί Πατρίσιο. Στο 80’ οι Ρουμάνοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής –με δεύτερη κίτρινη κάρτα- του Πίντιλι, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.