Αγγλία

Μπλόκο του Μάρκο Σίλβα στην Γιουνάιτεντ! (video)

Αφού την προειδοποίησε στο Κύπελλο, ο Μάρκο Σίλβα έκανε χοντρή ζημιά στην Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα. Η Χαλ άντεξε στο Όλντ Τράφορντ 0-0 και οι κόκκινοι διάβολοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν την 5άδα

Όρθια μέσα στο «Όλντ Τράφορντ» έμεινε η Χαλ. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα κράτησε την Γιουνάιτεντ στο 0-0 και της στέρησε την ευκαιρία να πλησιάσει την Λίβερπουλ.

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να μην μπορεί να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σχετικά εύκολα το «μηδέν» στα μετόπισθεν, όμως ούτε αυτοί κατάφεραν να ενοχλήσουν τον Ντε Χέα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την Γιουνάιτεντ να ανεβάζει σταδιακά ρυθμό και να αρχίζει να βγάζει φάσεις με μεγαλύτερη την μοναδική χαμένη ευκαιρία του Μάτα στο 72'. Λίγο πριν το φινάλε το ματς έγινε ροντέο όμως όσες φορές χρειάστηκε ο Γιακούποβιτς ήταν σε ετοιμότητα και καθάρισε κάθε προσπάθεια των κόκκινων διαβόλων. Μπήκε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό ο Ομάρ.

Έτσι, η Γιουνάιτεντ παρέμενε στην 6η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η Χαλ ανέβηκε στην 19η βάζοντας έναν απρόσμενο βαθμό στο… σακούλι της παραμονής.

Ισοπαλία και στο άλλο ματς που ξεκίνησε στις 22.00, με την Έβερτον να μην μπορεί να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Στόουκ (1-1).