Ιταλία

Απίθανη επιστροφή της Γιουβέντους από 3-0 σε 3-3 μέσα σε οκτώ λεπτά στην Μπολόνια!

Γύρισε από την... κόλαση και με τρία τέρματα σε διάστημα οκτώ λεπτών (από το 76' στο 84'), η Γιουβέντους έφυγε όρθια μετά από «ομηρική» μάχη στο «Ρενάτο Νταλ'Άρα» με αντίπαλο την Μπολόνια (3-3)!

Μυθική επιστροφή της «επτάψυχης» Γιουβέντους στο «Ρενάτο Νταλ'Άρα»!

Τι και αν βρέθηκαν πίσω με 3-0 από την τρομερή φέτος Μπολόνια του Τιάγκο Μότα, οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να γυρίσουν από την... κόλασε και μέσα σε ένα διάστημα οκτώ λεπτών (από το 76' μέχρι το 84') να φέρουν το ματς στα ίσα και να φύγουν με ανέλπιστο βαθμό από την πρωτεύουσα της Εμίλια Ρομάνα (3-3) για την 37η και προτελευταία αγωνιστική της Serie A!

Άμφότερες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Champions League της νέας σεζόν, ωστόσο, το διακύβευμα απόψε ήταν η 3η θέση, την οποία και διατήρησαν οι «ροσομπλού»!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με... σπασμένα τα φρένα στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Καλαφιόρι για να έρθει στο 11' ο Κάστρο και με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 2-0 μέσα σε αποθέωση!

Μάλιστα, στις αρχές της επανάληψης, η Μπολόνια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τρομερή ντοπιέτα για Καλαφιόρι στο 53ο λεπτό, βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες του «Ρενάτο Νταλ'Άρα»!

Η «Μεγάλη Κυρία» ωστόσο, όχι μόνο δεν «μάσησε», αλλά αντέδρασε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Αρχικώς, το σύνολο του υπηρεσιακού τεχνικού, Πάολο Μοντέρο, μείωσε στο 76' με τον Κιέζα, για να έρθει ο Μίλικ στο 83' και να ξαναβάλει τη Γιούβε για τα καλά στο κόλπο ενός θετικού αποτελέσματος!

Τελικώς, δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γιλντίζ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 3-3, με τη Γιουβέντους να αποφεύγει μεν την ήττα, αλλά από την άλλη να μένει για 6η σερί αγωνιστική στο «Χ»!