Κύπρος

Μπορεί και χωρίς Κύπριους ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ, που ξεκίνησε χωρίς Κύπριο ποδοσφαιριστή στην 11άδα, νίκησε 4-1 με ανατροπή εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο κυπριακό πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ. Μολονότι ο αγώνας με τη Νέα Σαλαμίνα ήταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, εντούτοις για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν ο πρώτος, αφού τα δύο πρώτα παιχνίδια τους είχαν αναβληθεί λόγω των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Νταμάχου στο 6’, τελικά έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με το επιβλητικό 4-1 μέσα στο «Αμμόχωστος», χάρη στα τέρματα των Σάλαϊ (27’), Ντε Καμάργκο (57’ πεν. και 72’) και Ποτέ (86’).

Αυτή ήταν η 18η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις επί της Νέας Σαλαμίνας, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα, μετά από δύο ισοπαλίες. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς Κύπριο ποδοσφαιριστή στην 11άδα του, ενώ ο μοναδικός που αγωνίστηκε, ήταν ο Αντωνίου, ο οποίος πήρε τη θέση του Ντε Καμάργκο στο 79’.

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ΑΕΛ. Παρότι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, χάρη σε ένα γκολ του Ντιαλό στο 79’. Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, Ολυμπιακός Λευκωσίας και Απόλλων Λεμεσού ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Παχίπη και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 56’ με τον Ζάντερ.