Πορτογαλία

Μπράγκα ενός ημιχρόνου

Χάρη σε τρία τέρματα στο πρώτο μέρος, η Μπράγκα νίκησε εντός έδρας 3-1 τη Φεϊρένσε και βρέθηκε ξανά στην τέταρτη θέση της Primeria Liga, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η Μπράγκα νίκησε άνετα 3-1 τη Φεϊρένσε εντός έδρας για τη 12η αγωνιστική της Primeira Liga, σημειώνοντας και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και βρέθηκε ξανά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους μόλις στο +4 από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι φιναλίστ του Europa League ήταν «καταιγιστικοί» στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο 3-0 με το γκολ του Βιάνα στο 9’ και τα τέρματα του Παουλίνιο στο 36’ και 38’ πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Ετέμπο.

Η σύνθεση της Μπράγκα: Ματέους, Μαρσέλο Γκοϊάνο, Μπρούνο Βιάνα, Ρικάρντο Φερέιρα, Τζέφερσον, Εσγκάιο, Αντρέ Ορτα (80’ Ντανίλο), Βούκτσεβιτς, Ζοάο (64΄Φάμπιο Μάρτινς), Φρασέρτζιο (17’ Παουλίνιο)

«Έκοψε» τη φόρα της Ρίο Αβε για την Ευρώπη η Γκιμαράες, νικώντας 1-0 στην έδρα της αντιπάλου της και ανεβαίνοντας στη μέση της βαθμολογίας.