Πορτογαλία

Έριξε τεσσάρα και παρέμεινε στο κατόπι της Πόρτο η Μπράγκα

Εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράγκα σάρωσε 4-2 στο «Μονουμεντάλ» την Εστορίλ για την 27η αγωνιστική της Primeira Liga και μείωσε ξανά στο -2 από την Πόρτο.

Η Μπράγκα διέλυσε 4-1 την Εστορίλ στο «Μονουμεντάλ» για την 27η αγωνιστική της Primeira Liga, έμεινε στο -2 από τη δεύτερη Πόρτο και συνεχίζει να διεκδικεί την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, ξεφεύγοντας προσωρινά στο +8 από την τέταρτη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο +6 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Οι «αρσεναλίστας» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο κι αρκέστηκαν μόνο στο γκολ του Ρουίς στο 17’, όμως στην επανάληψη έφτασαν σε τρία ακόμα γκολ με τους Πίτσι στο 70’, Μεντέιρος στο 82’ με πέναλτι και Μέντες στο 94’.

Έστω και δύσκολα, η Αρούκα νίκησε εντός έδρας 1-0 τη Μαρίτιμο και παρέμεινε στην προνομιούχο πεντάδα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη 16η θέση και στο -6 από την παραμονή.

Με άνεση, η Φαμαλικάο νίκησε 3-1 στην έδρα της προτελευταίαας Πάσος Φερέιρα και την άφησε σε δυσχερή θέση.

Δεν κατάφερε να νικήσει την αδιάφορη Ρίο Αβε η Πορτιμονένσε εντός έδρας σε ματσάρα 2-2 και δεν απομακρύνθηκε από την τελευταία τριάδα.