Κύπρος

Μυθική ματσάρα στην Κύπρο!

Ανόρθωση και Ομόνοια παρέδωσαν… μαθήματα ποδοσφαίρου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-3 σε ένα φανταστικό παιχνίδι!

Τι ματσάρα έγινε στην Κύπρο! Σε ένα αδιάφορο θεωρητικά παιχνίδι για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος, η Ανόρθωση επικράτησε 4-3 της Ομόνοιας!

Ο Κλέιτον στο 14’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Μίτροβιτς στο 30’ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, η Ομόνοια πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Τουρέ, ωστόσο μέχρι να… βγει το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν φέρει τούμπα το ματς. Ζοάο Βίκτορ (37’) και Φιλίπε Ολιβέιρα (45’) έκαναν την ανατροπή, με τον Ντάρμπισιρ να ισοφαρίζει στο 73’ σε 3-3. Η Ανόρθωση, πάντως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με πέναλτι του Αντρέ Άλβες στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Η 33η αγωνιστική των πλέι οφ

Σάββατο 29/4

Ανόρθωση-Ομόνοια 4-3
(30’ Μίτροβιτς, 37’ Ζοάο Βίκτορ, 45’ Ολιβέιρα, 88’ Αντρέ Άλβες πέν. / 14’ Κλέιτον, 34’ Τουρέ, 73’ Ντάρμπισιρ)

6. Ανόρθωση 46

Όσον αφορά τα πλέι άουτ, ο Άρης Λεμεσού επικράτησε 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς με γκολ του Αντωνίου και την στέλνει στην δεύτερη κατηγορία, ενώ με το ίδιο σκορ ο Ερμής Αραδίππου νίκησε την Καρμιότισσα.