Ιταλία

Να πει κι… «ευχαριστώ» η Ίντερ! (video)

Ποια γκέλα; Η Ίντερ πρέπει να νιώθει και ικανοποιημένη που δεν έχασε στη Βερόνα! Απέναντι στην ουραγό της Serie A, οι «νερατζούρι» απειλήθηκαν με ένα ακόμα κάζο και τελικά έσωσαν την ισοπαλία (3-3).

Πριν το παιχνίδι, μια ισοπαλία στην έδρα του τελευταίου θα έμοιαζε γκέλα. Μετά την αναμέτρηση στη Βερόνα, η Ίντερ πρέπει να είναι και ευχαριστημένη που δεν έχασε (3-3).

Επιστρέφοντας στις ασόβαρες εμφανίσεις, η ομάδα του Μαντσίνι έκανε παρένθεση τη νίκη της περασμένης εβδομάδας με την Κιέβο. Και παρόλο που προηγήθηκε νωρίς (στο 8’ με τον Μουρίγιο), σε τέσσερα μόλις λεπτά βρέθηκε… πίσω στο σκορ (χάρη σε γκολ των Ελάντερ στο 13’ και Πισάνο στο 16’).

Υπήρχαν όμως και χειρότερα. Γιατί η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα -που αγωνίστηκε για 90 λεπτά- επεφύλασσε νέο χτύπημα: Με τον Ιονίτα στο 57’ να ξεχειλώνει το προβάδισμά της. Κάπου εκεί όμως λειτούργησε το ένστικτο αυτό-συντήρησης της Ίντερ. Πρώτα λοιπόν μείωσαν με τον Ικάρντι (67’) και λίγο αργότερα οι «νερατζούρι» ισοφάρισαν (με γκολ του Πέρισιτς στο 78’).

Παρόλο που προσπάθησαν όμως, δεν κατάφεραν στο τέλος να ολοκληρώσουν την τεράστια ανατροπή. Μένοντας λοιπόν με μια μόλις νίκη σε έξι παιχνίδια, δεν κατρακύλησαν απλώς από την κορυφή, αλλά πλέον κινδυνεύουν να απομακρυνθούν ακόμα και από την τρίτη θέση που οδηγεί στο Champions League.