Ιταλία

Ναι, η Νάπολι πάει για πρωτάθλημα!

Έχει όλα τα φόντα να χτυπήσει το πρωτάθλημα και το έδειξε και στο Σαν Σίρο. Η τρομερή Νάπολι πέρασε και από την έδρα της Μίλαν, επικρατώντας με 2-1 και βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή.

Νάπολι, έτοιμη για πρωτάθλημα! Η φοβερή και τρομερή ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έκανε ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση, περνώντας από το Σαν Σίρο (1-2). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μέρτενς με τις δύο ασίστ στα γκολ των Ινσίνιε και Καγιεχόν, είχε μειώσει το σκορ για τη Μίλαν ο Κούτσκα αλλά δεν έφτανε! Έφτασαν τα 14 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς ήττα οι «παρτενοπέι».

Η Νάπολι μπήκε με τα… μπούνια στο ματς και βρέθηκε στο 9ο λεπτό να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 6’, λοιπόν, ο Μέρτενς με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ινσίνιε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον τελευταίο να κάνει τρομερή τελείωμα με το αριστερό και να ανοίγει το σκορ. Τρία λεπτά μετά δε, από ακόμη μία ασίστ του Μέρτενς, ο Καγιεχόν με ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα έγραψε το 2-0 για την ομάδα του Μαρουρίτσιο Σάρι.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό, οι δύο ομάδες έφτιαχναν ευκαιρίες και αφού ο Μέρτενς δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ-α-τετ στο 35’, ήρθε δύο λεπτά αργότερα ο Κούτσκα να νικήσει τον Ρέινα και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Μίλαν ήταν αναγκασμένη να κυνηγήσει τουλάχιστον ένα τέρμα στην επανάληψη, έκανε φάσεις αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Μεγαλύτερη ευκαιρία όλων στο 47ο λεπτό όταν ο Πάσαλιτς σημάδεψε με το κεφάλι το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας, μην μπορώντας να ισοφαρίσει.