Ιταλία

Από μηχανής… Ραχμάνι, επανέφερε στις νίκες τη Νάπολι με γκολ στο 96'!

Η Νάπολι βρέθηκε μπροστά στο φάσμα μιας ακόμη γκέλας, αλλά ο Ραχμάνι στο 90’+6’ χάρισε σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του στο ντέρμπι της Καμπανίας, λυγίζοντας με 2-1 τη Σαλερνιτάνα.

Απέφυγε νέα οδυνηρή γκέλα και… χαμογέλασε η Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα της τέταρτης διαδοχικής απώλειας βαθμών, αλλά γλίτωσαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί, όπου ο Ραχμάνι ως από μηχανής Θεός, βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και εκτέλεσε τον Οτσόα που έμοιαζε ανίκητος για να λυγίσει η ομάδα του με 2-1 τη Σαλερνιτάνα.

Έκρηξη συναισθημάτων στις καθυστερήσεις στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», με το ντέρμπι της Καμπανίας να καταλήγει στην ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι που δεν έπεισε για ακόμη μια φορά, ενώ εκείνη του Πίπο Ιντζάγκι κατάφερε να χάσει μέσα από τα χέρια της έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για να σώσει την κατηγορία!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους και τον χειρότερο για τους γηπεδούχους. Γι’ αυτό φρόντισε ο Καντρέβα, αφού ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός σκόραρε με απίθανο πλασέ από τα 25 μέτρα για το 1-0 στο 29ο λεπτό και πάγωσε τις κερκίδες. Οι «παρτενοπέι» πήραν άμεσα τη ηνία, προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και τελικά το κατάφεραν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, όταν ο Σιμεόνε κέρδισε πέναλτι και ο Πολιτάνο το μετέτρεψε στο 1-1 στο 45’+4’.

Το γκολ αυτό έδειξε να ανεβάζει ψυχολογικά τους γηπεδούχους, αλλά είχαν και την πίεση της κερκίδας και δυσκολεύονταν να βρουν το γκολ της ανατροπής. Ο Σιμεόνε έμοιαζε ολομόναχος ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ, ο Κβαρατσκέλια πάλευε αλλά δεν έβρισκε χώρους και ο Ρασπαντόρι που μπήκε προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα. Κάπως έτσι και με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με τον χρόνο σε… εκνευριστικό βαθμό, πάλευαν να πάρουν το τρίτο θετικό αποτέλεσμά τους στα τέσσερα τελευταία τους ματς. Έδειξαν να κρατούν σφιχτά τον βαθμό όταν ο Οτσόα στο 90’+4’ έβγαλε με δυσκολία με το πόδι το τελείωμα από κοντά του «Κβαραντόνα», με τους οπαδούς των «παρτενοπέι» να βλέπουν τη νέα γκέλα να έρχεται.

Ωστόσο, αυτό τελικά δεν συνέβη σε ένα συγκλονιστικό φινάλε που… έσπασε καρδιές. Διότι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντέμε με υποψία επιθετικού φάουλ πήρε την κεφαλιά και βρήκε σε θέση βολής τον προωθημένο Ραχμάνι, ο οποίος λειτούργησε ως φορ-killer και εκτέλεσε από κοντά με άψογο τελείωμα. Το 2-1 ήταν γεγονός και το «Ντιέγκο Μαραντόνα» σηκώθηκε στο πόδι, με τον Κοσοβάρο στόπερ να γίνεται ένα με τους οπαδούς στις κερκίδες, σε μια έκρηξη χαράς και συναισθημάτων για την επιστροφή στα τρίποντα!