Βέλγιο

Νίκες για τους… Έλληνες στο Βέλγιο

Οι… ελληνικές Λόκερεν, Κορτράικ και Μαλίν, επικράτησαν των Μουσκρόν, Σιντ Τρούιντεν, Βέστερλο, αντιστοίχως. Νίκη και για την Οστάνδη κόντρα στη Μπέβερεν.

Ημέρα χαράς η σημερινή για τους Έλληνες του Βελγίου. Συγκεκριμένα, όσοι… συμπατριώτες μας αγωνίστηκαν σήμερα, κατάφεραν να πάρουν τα τρίποντα κόντρα στους αντιπάλους τους.

Η αρχή έγινε στο Λόκερεν όπου η τοπική ομάδα επικράτησε 2-1 της Μουσκρόν. Ο Εσικάλ στο 38’ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας και στο 79’ ο Τζάτζα έγραψε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάρκοβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε όλη την αναμέτρηση αγωνίστηκε ο Γιώργος Γκαλίτσιος.

Η Μαλίν του βασικού και αναντικατάστατου Δημήτρη Κολοβού πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Βέστερλο. Ο Γκανβουλά έδωσε στο 34’ το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φθάσουν στην ανατροπή και τη νίκη χάρις στα γκολ των Κρουαζέ και Ριτς.

Εκτός έδρας επικράτηση και για την Κορτράικ των Σηφάκη, Παπάζογλου και Γούτα (και οι τρεις έμειναν στον πάγκο) κόντρα στην Σιντ Τρούιντεν. Ο Μερσιέ στο 43’ άνοιξε το σκορ και ο Κέιτζ στο 50’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Ντε Πέτερ στο 58’.

Τέλος, η Οστάνδη επικράτησε 2-1 της Μπέβερεν. Ο Καμάτσο με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Μουσονά στο 17’ έκανε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Γιανς πέντε λεπτά πριν το φινάλε.