Γαλλία

Νίκη εκτός μετά από δύο μήνες για Σεντ Ετιέν

Οι «στεφανουά», επικράτησαν 3-2 σε βάρος της ουραγού Μετς και πέτυχαν διαδοχική νίκη, φτάνοντας στον πόντο από την 4η θέση, όπου βρίσκεται η Μονακό.

Οι «στεφανουά», δεν είχαν χαρεί νίκη μακριά από την έδρα τους και την επικράτηση επί της Ρεμς, στις 10 Ιανουαρίου. Στα τέσσερα παιχνίδια που μεσολάβησαν μέχρι σήμερα, δεν είχαν καταφέρει να πάρουν τρίποντο, όμως σήμερα είχαν ευκαιρία απέναντι στην ουραγό Μετς και δεν την άφησαν να πάει χαμένη. Έβαλαν νωρίς το νερό στο αυλάκι και με τα τέρματα των Γκραντέλ και Ερντίνγκ στο 38’ και το 42’ αντίστοιχα έβαλαν υποθήκη νίκης.

Στην επανάληψη η Μετς προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Λεζέν στο 56ο λεπτό, ωστόσο ο Γιοχάν Μολό, με ωραία προσωπική προσπάθεια στο 80ο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη για την Σεντ Ετιέν στο 80’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με αυτογκόλ του Νγκμπακοτό, στην εκπνοή της αναμέτρησης.