Γαλλία

Νίκησε και προσπέρασε η Μαρσέϊγ

Στην 5η θέση του Σαμπιονά σκαρφάλωσε η Μαρσέϊγ, καθώς επικράτησε 3-0 της Ανζέ στο Βελοντρόμ για την 29η αγωνιστική.

Χωρίς διάθεση για αστεία μπήκαν στην αναμέτρηση με την Ανζέ οι Μασσαλοί και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το γρήγορο γκολ του Φλοριάν Τοβέν στο 9΄ λεπτό του αγώνα.

Η Μαρσέιγ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και ήταν αποφασισμένη να πραγματοποιήσει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Έτσι, με την συμπλήρωση του 20ου λεπτού ο Καμπελα έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία έκανε συντήρηση δυνάμεων χωρίς να αφήσει την Ανζέ να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε και πάλι ο Τοβέν στο 77΄γράφοντας το τελικό 3-0.
Πλέον οι Μασσαλοί προσπέρασαν την Μπορντό και ανέβηκαν στην 5η θέση του Σαμπιονά.