Σκωτία

Επιστροφή στην κορυφή με άγχος για την Σέλτικ

Η Σέλτικ πέρασε δύσκολα από την έδρα της Νταντί επικρατώντας 2-1 και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επιστροφή στην κορυφή για τη Σέλτικ! Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 2-1 στην έδρα της Νταντί, παίρνοντας το τρίποντο με δυσκολία και προσπέρασε την Ρέιντζερς, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ επί της Σεντ Μίρεν.

Οι «καθολικοί» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος. Μπήκαν δυνατά, έφτιαξαν φάσεις και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε προβάδισμα, ανοίγοντας το σκορ με τον Φόρεστ στο 30ο λεπτό (0-1). Με την Νταντί να έχει την μοναδική της καλή στιγμή στο 39’, αλλά ο ΜακΚάουαν δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Σιλά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά δεν βρήκε δίχτυα και το πλήρωσε αφού ο Φόρεστ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση (67’) έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Η Νταντί έβγαλε αντίδραση και μείωσε με τον Πορτάλες στο 74’ σε 2-1, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση.