Oλλανδία

Ο ασόβαρος Άγιαξ άνοιξε το δρόμο στην… τυχερή Αϊντχόφεν!

Σε νέα γκέλα υπέπεσε ο Άγιαξ. Ηττήθηκε 2-1 από την Ουτρέχτη και άφησε την Αϊντχόφεν να ξεφύγει στο +8, μετά από ένα ματς θρίλερ (4-3) με την Τβέντε, που πήρε με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις!

Με αυτογκόλ και λίγη τύχη η Αϊντχόφεν ξέφυγε στο +8 από τον Άγιαξ, ο οποίος γκέλαρε στο Άμστερνταμ Αρένα.

Ο «Αίαντας» δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ουτρέχτης, η οποία άντεξε στην πίεση και επικράτησε 2-1. Πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά, κατάφερε να προηγηθεί στο έκτο μόλις λεπτό με τον Λαμπιάντ, ενώ ο ίδιος στο 84’ πέτυχε το σκορ της νίκης μετά την προσωρινή ισοφάριση του Φιργκίβερ στο 41’.

Ο Άγιαξ, πάντως, ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά και τις ευκαιρίες, με σημαντικότερη το χαμένο τετ α τετ του Γιουνές στο 53’, ενώ διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι σε χέρι του μέσα στον περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εκμεταλλευόμενη τη νέα απώλεια του Άγιαξ και μετά από ένα ματς θρίλερ με τη Τβέντε που έληξε 4-3 η Αϊντχόφεν ξέφυγε στο +8 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η PSV προηγήθηκε τρεις φορές, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ισάριθμες απάντηση για να φέρουν το ματς στα ίσα. Η πίεση όμως απέδωσε στις καθυστερήσεις και σε συνδυασμό με λίγη τύχη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με αυτογκόλ.