Γερμανία

Ο Φινμπόγκασον δεν έφθανε για να χάσει η Ντόρτμουντ

Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, έβαλε σε θέση οδηγού την Άουγκσμπουργκ, αλλά η Ντόρτμουντ -χωρίς τον Ομπαμεγιάνγκ- έφερε τούμπα το ματς (3-1) και πήρε το εκτός έδρας τρίποντο.

Μόνος του… πάλευε ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, κόντρα στην Ντόρτμουντ, ωστόσο παρότι έβαλε σε θέση οδηγού την Άουγκσμπουργκ με δικό του θέμα, η Μπορούσια πήρε σπουδαίο διπλό (1-3) και μείωσε ξανά τη διαφορά από την πρώτη Μπάγερν στους 5 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους και για τον πρώην φορ του Ολυμπιακού. Ο Φινμπόγκασον δεν σπατάλησε την ασίστ του Καϊούμπι στο 16’ και άνοιξε το σκορ, δίνοντας στους οπαδούς της ομάδας του το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

Ωστόσο, η Ντόρτμουντ -παρότι έπαιζε χωρίς τον τραυματία Ομπαμεγιάνγκ- ισοφάρισε στο κατάλληλο σημείο και συγκεκριμένα στο 45’ και πήγε με τον καλύτερο τρόπο στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπορούσια πίεσαν…αφόρητα την άμυνα της Άουγκσμπουργκ και κατάφεραν να την «ξεκλειδώσουν» με τον Κάστρο στο 69’ να κάνει την ανατροπή, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Ράμος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.