Ισπανία

Ο... Γκουαρδιόλα σόκαρε τη Ρεάλ!

Με γκολ του Σέρχι Γκουαρδιόλα στο 88', που εύλογα προκαλεί κακούς συνειρμούς, η Βαγιαδολίδ σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» (1-1), υποχρεώνοντας από νωρίς σε γκέλα τους Μαδριλένους.

Γκέλα από... νωρίς η Ρεάλ Μαδρίτης!

Μπορεί οι Μαδριλένοι να προηγήθηκαν πολύ αργά στο ματς και συγκεκριμένα στο 82' με σκόρερ τον Καρίμ Μπενζεμά, αλλά η Βαγιαδολίδ βρήκε κουράγιο να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Δράστης ήταν ο Γκουαρδιόλα στο 88', που με εξαιρετικό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, βάζοντας από νωρίς στη φετινή σεζόν τους «μερένχες» σε σκέψεις για το μέλλον.

Έχοντας και τον Γκάρεθ Μπέιλ και τον Χάμες Ροντρίγκες στην ενδεκάδα της, η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να επιτίθεται από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 13’ ο Ουαλός με το εξωτερικό φάλτσο έχασε την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του, ενώ στο 20’ ήταν η σειρά του Κολομβιανού με σουτ να σημαδέψει εκτός εστίας.

Στο 34’ και πάλι ο Χάμες με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σημαδέψει τέρμα, με τον μεσοεπιιθετικό να χάνει ακόμα μία ευκαιρία στο 36’. Ενα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπενζεμά να αστοχήσει από κοντινή απόσταση, με τα... σπουδαιότερα να προκύπτουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 69’ ο Λούκα Γιόβιτς με κεφαλιά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού, έπειτα από σέντρα του Μπέιλ. Από την πλευρά της η Βαγιαδολίδ έβρισκε χώρους για αντεπιθέσεις, αλλά η Ρεάλ ήταν αυτή που τελικά βρήκε το γκολ.

Με εξαιρετική ενέργεια του Μπενζεμά και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, οι Μαδριλένοι πήραν προβάδισμα στο 82’ και φαινόταν ότι το τρίποντο έστω και δύσκολα κρίθηκε. Ωστόσο, η Βαγιαδολίδ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού σε αντεπίθεση ο Γκουαρδιόλα στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.