Γαλλία

Ο Ιμπραΐμοβιτς, δεν είναι αδιάφορος!

Παρότι η Παρί έχει πάρει το πρωτάθλημα εδώ και… μήνες, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς συνεχίζει να «πυροβολεί». Ο Σουηδός πέτυχε δύο τέρματα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (4-0) κόντρα στη Ρεν.

Παίζει στο… κόκκινο μέχρι το φινάλε, παρότι η ομάδα του έχει εξασφαλίσει το πρωτάθλημα εδώ και πάρα πολύ καιρό! Ο λόγος για τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που πέτυχε δύο τέρματα -έφθασε τα 34 στο πρωτάθλημα- και οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στη νίκη (4-0) κόντρα στη Ρεν.

Στο πρώτο μέρος, οι Παριζιάνοι έμοιαζαν… προκλητικά αδιάφοροι, δεν είχαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν και η Ρεν δικαίως ήλπιζε να πάρει έναν σημαντικό βαθμό. Ωστόσο, στην επανάληψη, οι πρωταθλητές Γαλλίας σοβαρεύτηκαν και έφθασαν σε μια εύκολη νίκη.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Μάξουελ στο 50 λεπτό, με τον Ιμπραΐμοβιτς να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει δύο τέρματα (54’, 78’) και ουσιαστικά να κλειδώνει το τρίποντο για την Παρί. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καβάνι έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.