Ισπανία

Ο Ίσκο έσωσε τη Ρεάλ! (video)

Τα έκανε όλα. Ήταν μακράν ο καλύτερος της Ρεάλ και αυτός που της έδωσε τη νίκη 3-2 εκτός έδρας με γκολ στις καθυστερήσεις στο παιχνίδι με την Χιχόν.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν επέλεξε να ξεκουράσει τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπενζεμά. Ωστόσο δεν μπορούσε ποτέ να φανταστεί πως θα έφτανε στο σημείο να σκέφτεί μήπως έκανε λάθος.

Και είναι πολύ πιθανό ο Γάλλος τεχνικός να το έκανε αυτό, ειδικά όταν έβλεπε τις καθυστερήσεις του αγώνα με την Χιχόν να τελειώνουν και το σκορ να είναι κολλημένο στο 2-2.

Ωστόσο, για καλή του τύχη είχε τον Ίσκο ο οποίος τα έκανε όλα. Και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το τέρμα που έσωσε τη «βασίλισσα». Αυτό που της έδωσε τη νίκη 3-2 εκτός έδρας και τη διατήρησε στους έξι βαθμούς από την Μπαρτσελόνα.

Ο Ίσκο ήταν αυτός που είχε σκοράρει στο 17ο λεπτό και είχε ισοφαρίσει το τέρμα του Κοπ με το οποίο τρία λεπτά νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ για την Χιχόν.

Η γηπεδούχος ομάδα όμως δεν τα έβαψε... μαύρα. Και στο 50ο λεπτό ο Βέσκα σκόραρε και έδωσε και πάλι του προβάδισμα στην Χιχόν. Εννέα λεπτά αργότερα ο Μοράτα στο 59ο λεπτό έφερε στα ίσα το ματς.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει. Στα τελευταία λεπτά αυτή η πίεση έγινε ακόμη περισσότερο πιεστική μέχρι το λυτρωτικό γκολ.