Κύπρος

Ο Καμαρά «ξέρανε» την ΑΕΚ

Η Ανόρθωση, με γκολ του Καμαρά στο 92’, έφυγε «όρθια» από τη Λάρνακα, παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος.

Χρυσή ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος έχασε η ΑΕΚ. Χάρη σε τέρμα του Φλοριάν στο 77’, η ομάδα της Λάρνακας, κρατούσε τη νίκη στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με την πρωτοπόρο Ανόρθωση, όμως, στο 92’ ο Καμαρά λύτρωσε την «Κυρία», δίνοντάς της τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), χάρη στον οποίο παρέμεινε στο ρετιρέ και σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την αντίπαλό της.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, η Ομόνοια «αυτοκτόνησε» απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας, δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις (1-1). Οι «τριφυλλοφόροι» προηγήθηκαν στο 51’ με τον Γκονσάλες και έχασαν πολλές ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τη νίκη, όμως, στο 94’ ο Καπαρτής έδωσε στην ομάδα του τον πολύ σημαντικό βαθμό της ισοπαλίας.

Το αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών διεύρυνε η Πάφος, που νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Ερμή Αραδίππου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Γεωργιάδη, όμως, οι γηπεδούχοι, με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο, ισοφάρισαν στο 48’ με τον Ντομίνγκες και πήραν τους τρεις βαθμούς με το τέρμα του Γκουλόν στο 74’.