Ιταλία

Ο Κριστιάνο έτοιμος να κατακτήσει και τη Serie A!

Επιτέλους έκανε την αρχή! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε λογαριασμό, οδηγώντας με δύο γκολ τη Γιουβέντους σε νίκη επί της Σασουόλο με σκορ 2-1 και οι «μπιανκονέρι» παίρνουν αέρα στην κορυφή

Μεγαλύτερη ήταν η αγωνία για το αν θα πετύχει γκολ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, παρά αν θα νικήσει η Γιουβέντους τη Σασουόλο και ο Πορτογάλος σούπερ-σταρ φρόντισε να λύσει όλες τις απορίες.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησε τη «μεγάλη Κυρία» σε δύσκολη νίκη επί της Σασουόλο με σκορ 2-1 και έστω και με άγχος, η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε το 4/4 και παραμένει στο +3 από τη Νάπολι.

Έπειτα από ένα «φτωχό» πρώτο ημίχρονο που η Γιουβέντους δεν έκανε καμία πραγματική ευκαιρία, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το πρώτο γκολ του Κριστιάνο με τη φανέλα της νέας του ομάδας στο 50’, με τον 33χρονο να σπρώχνει απλά την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από λάθος της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που ο Κριστιάνο ξεμπούκωσε ήταν θέμα χρόνου να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και στο 65’ με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό έκανε το 2-0, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Για την αξιόμαχη Σασουόλο πέτυχε το γκολ της τιμής ο Μπαμπακάρ στις καθυστερήσεις, ενώ ο Ντάγκλας Κόστα έφτυσε εν ψυχρώ αντίπαλό του δικαιολογημένα αποβλήθηκε μέσω της χρήσης VAR.