Γενικά

Ο Μαχρέζ δεν νίκησε την Ζιμπάμπουε

Ο Ριγιάντ Μαχρέζ έπαιζε… μόνος του στην πρώτη αγωνιστική του Κόπα Άφρικα. Ο άσος της Λέστερ σκόραρε δις, ωστόσο η Ζιμπάμπουε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στην Αλγερία.

Δεν έφτανε ο Μαχρέζ στην Αλγερία! Ο άσος της Λέστερ σκόραρε δις στην πρώτη αγωνιστική του Κόπα Άφρικα, ωστόσο η Ζιμπάμπουε είχε τον τρόπο για να τσιμπήσει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό πλασέ μέσα από την περιοχή στο 12’ ωστόσο η Ζιμπάμπουε έφτασε στην ανατροπή, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Μαχάτσι στο 17’ έφερε το ματς στα ίσια, για να έρθει δώδεκα λεπτά αργότερα ο Μουσέκι και να γράψει με πέναλτι το 2-1 για την ομάδα του. Ωστόσο, ο Μαχρέζ… μίλησε ξανά, καθώς στο 82ο λεπτό με διαγώνιο σουτ, ισοφάρισε για το 2-2 που έμεινε μέχρι το φινάλε.