Γενικά

Ο Σαλάχ… εκτόξευσε την Αίγυπτο

Μια γκολάρα του Μοχάμεντ Σαλάχ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, έφτανε στην Αίγυπτο ώστε να επικρατήσει 1-0 της Γκάνας και να προκριθεί αυτή ως πρώτη από τον 4ο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Μια… ρουκέτα του Μοχάμεντ Σαλάχ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, έδωσε στην Αίγυπτο τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Γκάνα και την έστειλε στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου του Κόπα Άφρικα. Ο άσος της Ρόμα πέτυχε ένα τρομερό φάουλ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή στο 11ο λεπτό με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε. Ο Αμρ Ουάρντα του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ως αλλαγή, μπαίνοντας στο ματς στο 76’.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ουγκάντα και Μάλι έμειναν στο 1-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μιγιά στο 70’ για να ισοφαρίσει ο Μπισουμά τρία λεπτά μετά. Σε όλο το ματς αγωνίστηκαν ο Ουσμάν Κουλιμπαλί του Παναθηναϊκού.